Jeżeli jesteś zainteresowany tymi produktami napisz do nas: info@energoelektronika.pl

Wentylatory promieniowe, osiowe, kompaktowe, z komutatorem elektronicznym i wentylatory z silnikiem zewnętrznym, a także silniki prądu przemiennego. Silniki prądu przemiennego mają zwarte bieguny i są przeznaczone jako części zamienne do wentylatorów z zewnętrznym wirnikiem i do wentylatorów z poprzecznym przepływem powietrza. Silniki o mocach od 5,5W zasilane napięciem 230V; 50Hz oraz 380/400 V
Posiadamy wentylatory osiowe i promieniowe następujących firm:

 • ebmpapst (Niemcy)
 • mvl (Niemcy)
 • Ziehl – Abegg (Niemcy)
 • NMB Minebea (Japonia)
 • Costech (Taiwan)


Wentylatory tych firm znajdują zastosowanie w przemyśłe elektrotechnicznym, elektronicznym i telekomunikacji do chłodzenia silników elektrycznych, transformatorów, lamp generacyjnych w nadajnikach RTV, bloków mocy, szaf rozdzielczych, napędowych, serwerowych i telekomunikacyjnych. Wentylatory zasilane napięciem przemiennym 230V; 50/60Hz mają moce w przedziale od 24W do 1460W i wydajności od 18m3/h do 3770m3/h. Wentylatory zasilane napięciem 400V; 50/60Hz mają moce w przedziale od 180W do 1410W i wydajności od 1860m3/h do 4400m3/h. Wentylatory zasilane napięciem stałym 5V, 12V, 24V, 48V mają moce od 0,4W do 90W i wydajności w przedziale 3,5m3/h÷700m3/h.

Ze względu na budowę wentylatory można podzielić na:

 • wentylatory promieniowe z pojedynczym lub z podwójnym wlotem powietrza

 • wentylatory z poprzecznym przepływem powietrza

 • wentylatory osiowe

 • wentylatory kompaktowe


Na rys.1 w sposób poglądowy przedstawiono dobór wentylatora w zależności od typu konstrukcji dla różnych wartości ciśnienia i wydajności.

Rys.1. Poglądowy dobór wentylatorów w zależności od typu konstrukcji

wentylatory

Firma EbmPapst posiada w swej ofercie wentylatory z silnikiem DC i komutatorem elektronicznym . Sterowanie prędkością tego typu wentylatorów odbywasię poprzez:

 • zadawanie sygnału sterującego 0 -10 V,
 • potencjometrycznie,
 • zasilanie napięciem modulowanym PWM.

 • Oferta wentylatorów z komutatorem elektronicznym dotyczy zarówno wentylatorów promieniowych, kompaktowych jak i osiowych. Większość oferowanych wentylatorów posiada zabezpieczenie termiczne uzwojeń silnika, chroniące je w przypadku unieruchomienia wirnika. Zabezpieczeniem tym jest najczęściej termiczny wyłącznik bimetalowy lub termistor umieszczony w uzwojeniach silnika.
  W zakresie wentylatorów o dużej wydajności oferujemy wentylatory osiowe, promieniowe i z poprzecznym przepływem powietrza firmy Ziehl-Abegg. Konstrukcja ich oparta jest na silniku asynchronicznym z wirujacym stojanem. Silnik przystosowany jest do regulacji prędkości obrotowej poprzez zmianę wartości zasilającego napięcia przemiennego w zakresie 0 – 100 %.
  Każdy silnik zabezpieczony jest przed pyłami i wilgocią w zakresie stopnia ochrony IP54. Producent oferuje specjalne wersje wentylatorów przeznaczone do chłodzenia transformatorów energetycznych oraz do pracy w atmosferze wybuchowej, wentylacji pomieszczeń i urządzeń w których występuje zwiększone stężenie różnych związków chemicznych. Oprócz wentylatorów oferta firmy Ziehl-Abegg zawiera także urządzenia i podzespoły przeznaczone do współpracy z wentylatorami : przekaźniki termiczne, wyłączniki, przełączniki obrotów, transformatorowe regulatory obrotów, elektroniczne regulatory obrotów, regulatory temperatury, czujniki temperatury, cisnienia, prędkości przepływu powietrza i wilgotności.
  W zakresie wentylatorów kompaktowych jednym z największych na swiecie producentów jest japońska firma NMB Matsuchita. Jej kluczem do sukcesu jest wykorzystanie produkowanych przez nią wysokiej jakośc łożysk kulkowych. Łożyska te ze względu na swą trwałość są stosowane w przemyśle lotniczym,a także przez firmy konkurencyjne np. ebmpapst. Zastosowanie odpowiednich materiałów i komponentów elektronicznych zapewnia wysoką niezawodność, długi czas pracy oraz optymalną kombinacje przepływu i poziomu hałasu.
  Wentylatory zasilane napięciem stałym o wartościach znamionowych 12, 24, 48 V mogą pracować w temperaturze otoczenia od - 10 do 70oC i dla nominalnej wartości napięcia zasilania przewidywany czas niezawodnej pracy w tym zakresie temperatur wynosi 40 000 godzin. Szeroki zakres napięć zasilania stwarza
  dogodne możliwości sterowania prędkością silnika. Obudowa wykonana jest z plastiku, a wirnik z poliwęglanu wzmacnianego włóknem szklanym. Napięcie zasilające może być doprowadzone za pomocą przewodów lub konektorów.
  W przypadku wentylatorów zasilanych napięciem przemiennym wartości znamionowe wynoszą 115 i 230 V AC. Obudowa jest wykonana z aluminium a wirnik z poliwęglanu wzmacnianego włóknem szklanym. Mogą one pracować w temperaturze otoczenia od – 40oC do + 70oC.

   

  Spis treści
  Wentylatory promieniowe

  Wentylatory promieniowe  Wentylatory osiowe

  Wentylatory osiowe  Wentylatory z komutatorem elektronicznym

  Wentylatory z komutatorem elektronicznym  Wentylatory kompaktowe

  Wentylatory kompaktowe  Wentylatory promieniowe i osiowe o dużej wydajności

  Wentylatory promieniowe i osiowe o dużej wydajności

  Jeżeli jesteś zainteresowany tymi produktami napisz do nas: info@energoelektronika.pl
  Spis treści